20 września 2014 r. w Warszawie i 27 września w Krakowie podczas Targu Śniadaniowego odbyły się MARSZE "MAM DOBRY CHOLESTEROL" NORDIC WALKING. Wszyscy zainteresowani mieli szansę uczestniczyć w niezwykłych wydarzeniach zorganizowanych przez Narodowy Program "Mam dobry cholesterol", Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking, Pure Jatomi Fitness oraz Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego Sp. z o.o.

Rozgrzewkę przed jednym i drugim MARSZEM poprowadził trener Pure Jatomi Fitness proponując specjalnie dobrany zestaw ćwiczeń. Uczestnicy mieli też możliwość udziału w szkoleniu z techniki chodzenia z kijami, które w Warszawie przeprowadził Krzysztof Człapski, Mistrz Polski w Nordic Walking, a w Krakowie Ilona Motowidło. Oboje reprezentowali Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking. 

W obu miastach o godz. 12:00 ruszył MARSZ. Uczestnicy przeszli 3 km wyjątkowymi, zielonymi ścieżkami. W Warszawie przy stanowisku "Mam dobry cholesterol" na zainteresowanych czekali lek. Monika Bogulas ze Szpitala Praskiego
p.w. Przemienieniami Pańskiego Sp. z o.o. oraz grupa innych specjalistów, od których każdy mógł otrzymać komplet informacji o dobrym i złym cholesterolu oraz wszelkich problemach z nim związanych.

Pani Doktor mówiła o profilaktyce, zapobieganiu i leczeniu wszelkich dolegliwości związanych z cholesterolem
"Podwyższony poziom cholesterolu dotyczy 2/3 dorosłych Polaków. Co ważne, złe nawyki żywieniowe oraz niezdrowy tryb życia są wpajane młodym pokoleniom. Efektem jest epidemia otyłości wśród najmłodszych. Hipercholesterolemia to jeden z istotniejszych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych czyli udarów, zawałów, niewydolności serca. Choroby układu krążenia są natomiast jedną z 3 głównych przyczyn zgonów w Polsce. Aby przeciwdziałać tym niepokojącym tendencjom Szpital Praski zaangażował się w program "Mam dobry cholesterol". Leży nam na sercu zdrowie Polaków, kładziemy więc nacisk na profilaktykę pierwotną, czyli zapobieganie chorobom przed ich rozwinięciem się. W mojej praktyce zawodowej na co dzień stykam się z chorymi, których zdrowie uległoby znacznej poprawie, gdyby w porę zmienili swój tryb życia i zadbali o nie. Dlatego staram się wszystkich nakłaniać by zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna na co dzień stały się dla nich normą. Wdrażając zdrową dietę musimy pamiętać o regularności posiłków.
W każdym z nich powinno się znajdować warzywo lub owoc, najlepiej w ilości równej wszystkim pozostałym produktom w daniu. Ograniczmy spożywanie tłustego mięsa (wieprzowina) i masła. Zrezygnujmy ze smalcu, słoniny, skwarek, wyrobów garmażeryjnych (kaszanki, pasztety, mielonki, tłuste kiełbasy, mięsne konserwy, duże ilości podrobów). Są to bowiem "bomby cholesterolowe". Zdecydowanie polecam natomiast spożywanie 2 razy w tygodniu tłustych morskich ryb. Zawarte w nich tłuszcze wielonienasycone powodują bowiem wzrost "dobrego " cholesterolu HDL oraz spadek "złego" cholesterolu LDL. Równie korzystnie oddziałuje wdrożenie do życia codziennego aktywności fizycznej
o umiarkowanej intensywności. Najbardziej skuteczny jest ruch minimum 3 razy w tygodniu po 30 -40 min lub dłużej. Poleca się raczej ćwiczenia dynamiczne (spacery, bieganie, pływanie, jazda na rowerze) niż statyczne (podnoszenie ciężarów na siłowni). Wprowadzając w życie kilka prostych zasad z pewnością ograniczymy liczbę chorób sercowo - naczyniowych w społeczeństwie, przez co długofalowo poprawimy jakość życia naszą i naszych dzieci. Jest o co walczyć! " powiedziała w swej prelekcji lek. Monika Bogulas z III Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Praskiego.

Na koniec wszyscy uczestnicy MARSZU w Warszawie i w Krakowie wzięli udział w konkursie. Zwycięzca otrzymał wysokiej klasy kije do nornic walking. Nagrodami pocieszenia były koszulki "Mam dobry cholesterol".

IMG 1822

IMG 6177

IMG 6105

IMG 6146

IMG 6171

IMG 6189

IMG 6199

IMG 6220

IMG 6222

IMG 6240

 

--------------------------------
Narodowy Program "Mam dobry cholesterol"
W czerwcu 2014 został zainaugurowany 3-letni Narodowy Program "Mam dobry cholesterol". Jego celem jest uświadomienie zagrożeń płynących z podwyższonego poziomu cholesterolu, oraz edukacja w zakresie profilaktyki chorób z nim związanych. W ramach Programu powstał spot telewizyjny z udziałem Krzysztofa Globisza i Tatiany Sosny - Sarno, który ma na celu uświadomienie tego niezwykle poważnego problemu, oraz zainteresowanie zmianami, jakie można i trzeba wprowadzić w życie, by ów cichy zabójca nie stanowił zagrożenia i nie powodował przedwczesnej śmierci czy choroby.
Patronat merytoryczny nad Programem sprawuje Szpital Praski p.w. Przemieniania Pańskiego Sp. z o.o. w Warszawie.

Spot telewizyjny: www.youtube.com/watch?v=t70ibv37TvY

Więcej informacji na: www.mamdobrycholesterol.pl

Artykuły

 • Ruch

  Dlaczego nordic walking jest lepsze od zwykłego marszu?

  Nordic walking to nic innego jak rytmiczne maszerowanie ze specjalnymi kijkami, które doskonale wpływa na rozwój mięśni, dodatkowo zmniejszając obciążenie kolan i kręgosłupa. Jest to sport niezwykły. Może uprawiać go każdy, bez względu na wiek, masę ciała, czy choroby, o każdej porze roku.

  Więcej…
sportmalyyyy.jpg
 • Dieta

  Zasady zdrowego żywienia

  mgr Dominika Wnęk

  dietetyk
  Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

  Kilka ważnych zasad zdrowego żywienia

  Odżywiaj się regularnie

  Należy spożywać przynajmniej 3 podstawowe posiłki dziennie (I śniadanie, obiad, kolacja), a jeszcze zdrowiej będzie dołączyć dwie przekąski (II śniadanie i podwieczorek). 

  Więcej…
zdrowe-zywieniaSMALL.jpg

Pomagają nam